XV Wielkie Grzybobranie

Lato w tym roku nas nie rozpieszczało. Nieustannie padał deszcz i słońca było jak na lekarstwo. Te niedogodności wynagrodził wysyp grzybów w lasach Puszczy Białej. A wszystko za sprawą tej deszczowej aury.

Podczas niedzielnego XV Jubileuszowego Wielkiego Grzybobrania jednak świeciło słońce i pogoda była wręcz idealna by wziąć w nim udział. Tego dnia zebrano 1475 kg grzybów. Wydarzenie od lat cieszy się ogromną popularnością i przyciąga tłumy fanów natury, darów lasu ale i dobrej zabawy. Atrakcji artystycznych nie brakowało. Scenę wypełniły dźwięki różnorodnych gatunków muzycznych, nie zabrakło także muzycznych gwiazd.

W mistrzostwach w zbieraniu grzybów udział wzięło 29 drużyn, które osiągnęły następujące wyniki:

W kategorii Aktorzy

I miejsce - Agata Załęska, Paulina Holtz, Anna Powierza i Anna Sandowicz
II miejsce - Piotr Pręgowski, Arkadiusz Nader, Sylwester Maciejewski, Bogdan Kalus

W kategoria Dziennikarze

I miejsce – Dziennikarze Sportowi w składzie Robert Błoński, Marcin Brzeski, Piotr Kwiatkowski, Kamil Deptuła i Jakub Kwiatkowski
II miejsce – Grupa Wydawnicza Medium
III miejsce – Rynek Instalacyjny

W kategorii Samorządowcy

I miejsce - Klub Przyjaciół Wyszkowa
II miejsce - Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
III miejsce - Gmina Wąsewo
Wyróżnieniono też Klub Kolarski Catena Wyszków oraz drużynę Janusza Piechocińskiego
Królową Grzybobrania została Anna Rojek a Królem Grzybobrania – Mieczysław Groszyk

Podczas Grzybobrania przeprowadzono liczne konkursy: na najsmaczniejszą potrawę z grzybami dla sołectw i grup wystawiających stoisko, najlepszą domową nalewkę "Smak puszczy" dla grup i osób indywidualnych oraz najsmaczniejszą potrawę myśliwską dla kół łowieckich.

Najsmaczniejsza potrawa z grzybów:

I miejsce – grupa Nasza Struga za zupę "Kurkowa poezja"
II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Sieczychach za „Tort grzybowy”
III miejsce – sołectwo Wólka Grochowa za „Kurkowe kluseczki”

Najlepsza domowa nalewka „Smak Puszczy”

I miejsce – sołectwo Stare Suski
II miejsce – sołectwo Wólka Grochowa
III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Sieczych

W konkursie na najsmaczniejszą potrawę myśliwską uczestniczyło 6 kół łowieckich, które uplasowały się na następujących pozycjach: KŁ „Bór”, KŁ „Barbara”, KŁ „Lis”, KŁ „Dzik” z Makowa Mazowieckiego, KŁ „Leszczyna”, KŁ „Dzik nr 2” z Wyszkowa.

Leśnicy z Nadleśnictwa Wyszków zapraszali do uczestnictwa w licznych konkursach, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Największym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyła się gra „Leśne Koło Fortuny’’ oraz zabawy w drewnianym domku. Uczestnicy mieli również możliwość spróbowania przetworów z leśnych owoców, podejrzenia leśnego mikroświata.

Na scenie zaprezentowali się uczniowie Zespołu Szkół w Starym Bosewie. Recytowali wiersze, a także dali popis umiejętności tanecznych. Opowieściami o pszczołach zachwycał bartnik Dariusz Kurowski, a pokaz ptaków drapieżnych zaprezentowała Grupa Sokolnicza „Rabiec”. Zaprezentował się także Zespół z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie, a muzykę myśliwską jak zwykle po mistrzowsku wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”. Po południu na scenie wystąpił zespół „Bez przerwy” oraz kabaret „Ławeczka”, czyli prześmieszni panowie znani szerszej publiczności szczególnie z serialu „Ranczo”, gdzie wolny czas spędzają właśnie na tytułowej ławeczce.

Niezwykle tłumnie przybyli fani Sławomira, czyli gwiazdy rock polo. Na koncercie zaśpiewał hity takie jak „Miłość w Zakopanem” czy „Ni mom hektara”. Fani mogli nabyć także koszulki, płyty i zdjęcia, które Sławomir wraz z Kajrą osobiście podpisywali. Nie zabrakło również czasu na zdjęcia z wokalistą. Po koncercie rozpoczęła się dyskoteka, po której sceną zawładnął zespół Playboys, grający taneczną muzykę disco, znany z hitów „Jak to się stało” i „Tylko Ty”.

Wielkie Grzybobranie sprawia, że cała Polska wie gdzie leży Długosiodło i że to właśnie tu należy przyjechać na grzyby. Przy okazji można pooddychać zdrowym powietrzem oraz spotkać sympatycznych mieszkańców.

Organizatorzy grzybobrania, czyli Nadleśnictwo Wyszków, Centrum Informacyjne Lasów Państwowych i Gmina Długosiodło, każdego roku starają się, by goście wrócili tu w kolejnych latach.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.