Konferencja popularnonaukowa

W całym kraju trwają obchody 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. We wtorek 27 lutego w sali gimnastycznej szkoły podstawowej w Długosiodle odbyła się konferencja popularnonaukowa, która zainaugurowała obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Gminie Długosiodło. Uczestniczyła w niej licznie młodzież szkolna z całej gminy oraz dorośli mieszkańcy zainteresowani historią naszego kraju. Inaugurujemy obchody stulecia odzyskania niepodległości. To wielkie wydarzenie, wielkie święto i nigdy za wiele takich konferencji, które przybliżają nam historię naszej ojczyzny – powiedział wójt Stanisław Jastrzębski. Zapowiedział, że w ramach obchodów tej ważnej rocznicy realizowane będą różnorodne przedsięwzięcia. Życzył słuchaczom wielu wzniosłych chwil. „Obyśmy wszyscy wyszli z konferencji bogatsi w wiedzę i z poczuciem satysfakcji, że mogliśmy się dziś spotkać” – powiedział na zakończenie.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Długosiodle polonezem rozpoczęli występ artystyczny. Tańcem, śpiewem i recytacją wyrazili miłość do Ojczyzny.

Dr hab. Radosław Lolo, prof. Akademii Humanistycznej w Pułtusku, zaprezentował zilustrowany slajdami wykład pt. „Długosiodło z czasów staropolskich”, począwszy od pochodzenia nazwy miejscowości. Mówił o dokumencie księcia Konrada Mazowieckiego z 1203 roku, potwierdzającym uposażenie biskupstwa płockiego, w którym pojawia się nazwa Dlugosedlec. Wskazywał też na kolejny akt ważny dla dziejów Długosiodła mówiący o założeniu miasta w 1556 na postawie przywileju wydanego przez króla Zygmunta Augusta na prośbę kapituły pułtuskiej. Dokument lokacyjny nadawał Długosiodłu szereg praw i przywilejów, m.in. prawo do trzech jarmarków rocznie oraz targów w każdy wtorek.

„Walki o niepodległość na trwałe wpisały się w historię gminy Długosiodło i całej Puszczy Białej. Przez jej ziemie przetaczały się liczne wojny, zaś tutejsza ludność kurpiowska niejednokrotnie dawała świadectwo patriotyzmu, mając swój wkład w odzyskanie niepodległości przez państwo polskie. Tak było począwszy od insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, poprzez powstanie listopadowe i styczniowe, wydarzenia lat 1905-1907, a skończywszy na czynie zbrojnym I wojny światowej. Ostatnim akordem walk o niepodległość była walka z najazdem bolszewickim 1920 roku”. Referat prof. dr. hab. Janusza Szczepańskiego „Długosiodło i okolice w drodze walk o niepodległość Polski 1795 - 1920” przeczytała nauczycielka historii Marta Piotrak. (Profesor Szczepański nagle zachorował).

Prof. dr. hab. Adam Dobroński - wybitny historyk, autor wielu monografii i opracowań, znawca Podlasia oraz Mazowsza, barwnie przedstawił historię Kresów wschodnich w drodze do niepodległej Polski.

Na zakończenie zabrani obejrzeli prezentację multimedialną pt. „Długosiodło dawniej i dziś”.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Mickiewicza 15
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.