Święto Matki Bożej Królowej Polski, Konstytucji i Strażaków

3 maja obchodzimy Święto Matki Bożej Królowej Polski. Ustanowiono je na pamiątkę "obrania" przez króla Jana Kazimierza Matki Bożej Częstochowskiej Królową Polski. Jest to również bardzo ważna dla wszystkich Polaków rocznica uchwalenia przez Sejm konstytucji w 1791 roku. Zawarte w niej ustawy były bardzo postępowe i aktualne przez wiele lat. Nasza konstytucja była drugą na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. W tym dniu mieszkańcy naszej gminy obchodzą też rocznicę posadzenia w parku za kościołem dębu upamiętniającego pontyfikat Świętego Jana Pawła II. Obchodziliśmy także Gminny Dzień Strażaka w związku z przypadającym następnego dnia wspomnieniem św. Floriana męczennika - patrona Strażaków.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w asyście strażaków z całej gminy i pocztów sztandarowych straży, kombatantów, Koła Łowieckiego „Bór” oraz szkół. Podczas Mszy św. modlono się w intencji Ojczyzny i o Boże błogosławieństwo i potrzebne łaski dla strażaków za wstawiennictwem św. Floriana Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Zygfryd Żebrowski. Oprawę muzyczną jak zwykle przygotował Chór parafialny pod kierunkiem organisty Michała Wójcika.

Po nabożeństwie przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe oraz delegacje dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół udały się pod pomnik - głaz upamiętniający pontyfikat Papieża Jana Pawła II, gdzie złożyli wiązanki kwiatów.

Strażacy ochotnicy spotkali się też z władzami gminy w Centrum Kultury, gdzie złożył im życzenia Wójt Stanisław Jastrzębski.

Święto świętem, ale w tak uroczystym dniu również najważniejsze są obowiązki. Nawet w czasie uroczystości trzeba było wyjechać na akcję, bo palił się las w pobliżu Augustowa.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Mickiewicza 15
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.