Uroczyste obchody Święta Niepodległości

100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości to niezwykła rocznica. Po 123 latach niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polaków, nasz kraj odzyskał suwerenność. Państwo Polskie narodziło się na nowo i powróciło na mapę świata.

W naszej gminie, tak jak w całym kraju, odbywały się liczne wydarzenia celebrujące tę ważną rocznicę. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zrealizowało z tej okazji projekt zatytułowany „Przyśniła się… Polska, czekana tyle lat…”– obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. W ramach tego przedsięwzięcia zorganizowano konkurs plastyczny „Dla Niepodległej – projekt muralu” oraz plener malarski, którego efektem jest mural przy Centrum Kultury, namalowany przez mieszkańców. Symbolizuje ważne dla naszego kraju wydarzenia historyczne. 7 października odbyły się konkurs recytatorki i wieczornica. Uroczystości 11 listopada wieńczyły cykl patriotycznych wydarzeń i kończyły zadanie dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Widowisko pt. „Przyśniła się… Polska, czekana tyle lat…” zaprezentował Gminny Teatr Profilaktyczno -Edukacyjny „Profil”, działający przy Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle. Młodzież szkolna i absolwenci gimnazjum przypomnieli trudne dzieje naszej ojczyzny - jak straciliśmy wolność a potem o nią walczyliśmy. Pokazali piękno w słowach wierszy i pieśni, powstałych w różnych okresach naszych dziejów. To one właśnie jednoczyły i umacniały naród, odzwierciedlając najlepszą rodzimą tradycję umiłowania Ojczyzny i trwania w wierze ojców. Było wiele wzruszających i podniosłych chwil, szczególnie podczas wspólnego odśpiewania- hymnu państwowego i "Roty".

W sentymentalną podróż w przeszłość zabrali publiczność artyści Anna Bajerska Witczak, Agnieszka Wawrzyniak, Jarosław Patycki i Klaudiusz Kapłon. Widowisko muzyczne „Powróćmy jak za dawnych lat” przypomniało publiczności największe szlagiery polskiej sceny muzycznej, m. in. takich twórców jak Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego. Każda z piosenek przeniosła publiczność w inne realia, bo piosenki to znakomite zwierciadło czasu. Odbijają się w nich nastroje, emocje i ludzkie historie. Każdy utwór budził wspomnienia i nie pozostawił nikogo obojętnym.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Mickiewicza 15
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.