SOS dla rodzin

Od czerwca do listopada 2018 r. trwała realizacja projektu pn. "SOS DLA RODZIN", które było współfinansowane ze środków Województwa Mazowieckiego realizowanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Długosiodle.

Celem głównym projektu było zorganizowanie kompleksowego wsparcia dla rodzin z problemami opiekuńczo-wychowawczymi w formie szerokiego poradnictwa specjalistycznego podanego w bardzo przyjemnej i niestresującej postaci.

W projekcie wzięli udział m.in. członkowie grupy samopomocowej skupiającej matki z rodzin wielodzietnych pn. "Supermama" oraz rodzice mający problemy opiekuńczo-wychowawcze ze swoimi dziećmi.

W dniach 17-19 czerwca odbył się bardzo interesujący i udany wyjazd do Hotelu Zalesie na Mazurach, który był namiastką wakacji. W wyjeździe wzięły udział rodziny z dziećmi. Opiekunami wyjazdu był doświadczony psycholog i pedagog, którzy przeprowadzili zajęcia edukacyjno-profilaktyczne dla rodziców. Uczestnicy mogli wspólnie spędzić czas, poprzez zabawy i rozmowy a także wymianę doświadczeń. Zapomnieli o niekończących się obowiązkach i problemach domowych. Dzieci korzystały z zabaw przygotowanych przez wykwalifikowanych animatorów. Ponadto mogli podziwiać piękne mazurskie krajobrazy.

Drugim etapem projektu był szereg spotkań, indywidualnych i grupowych ze specjalistami takimi jak: asystent rodziny, pracownik socjalny, psycholog czy pedagog. Asystent rodziny odwiedzał rodziny w ich domach. Spotkania te miały na celu wspieranie rodzin przeżywających trudności opiekuńczo-wychowawcze. Pracownik socjalny natomiast odbył warsztaty pn. "Gospodarowanie budżetem domowym", na których przekazał informację jak racjonalnie gospodarować budżetem domowym, czyli odpowiednio myśleć i efektywnie podejmować decyzje. Raz w miesiącu rodziny mogły korzystać ze spotkań z psychologiem i pedagogiem. Spotkania te odbywały się grupowo i indywidualnie. Raz w miesiącu od września do listopada odbyły się w szkołach w Długosiodle i Starym Bosewie spektakle profilaktyczne m.in. pt. "Niebezpieczna sieć", "Moja historia" i "Wyzwanie" Teatru "Kurtyna" z Krakowa. Przybliżono dzieciom problematykę przemocy, agresji, asertywnego zachowania, nie tylko w szkole ale również w rodzinie. W spektaklach oprócz uczniów mogli uczestniczyć rodzice.

Zakończenie projektu odbyło się 23 listopada 2018 r., na którym zostały wręczone nagrody za udział w konkursie plastycznym pt. " Moja rodzina". Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni jednakowo, ponieważ prace zostały wykonane różnorodnie i na wysokim poziomie.

Istotnym rezultatem działań projektu stało się pozyskanie nowych członków grupy samopomocowej "Supermama" oraz wzmocnienie więzi i chęci do dalszego działania matek, które funkcjonują w grupie już od wielu lat.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Radosław Michalak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Mickiewicza 15
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.