NOC BIBLIOTEK 2019

V wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w Długosiodle w piątek 4 października. Impreza odbyła się pod hasłem: “Znajdźmy wspólny język”. Jest to przedsięwzięcie ogólnopolskie, któremu przyświeca idea promowania biblioteki jako najbardziej dostępnej instytucji kultury, z ofertą dla osób w każdym wieku. W ostatnich latach wszystkie biblioteki, te w Gminie Długosiodło również, bardzo się zmieniły i trzeba przypominać ich społeczną rolę oraz ogromny potencjał.

Wieczorne spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Motocykl” Krzysztofa Chodorowskiego - aktora teatralnego i serialowego (znanego m.in. z "Na Wspólnej", filmu "Mój rower"), na co dzień występującego w Tatrze Capitol, od dwóch lat studenta Warszawskiej Szkoły Filmowej na Wydziale Reżyserii. Opowiedział uczestnikom o powstawaniu filmu.

Po projekcji dorośli uczestnicy udali się na spotkanie z Darią Galant - powieściopisarką i reżyserką. Autorka opowiadała o swojej pracy i pasji pisarskiej, zainteresowaniach oraz twórczych inspiracjach. Były rozmowy o życiu, o potrzebie realizowania marzeń. Chętnie odpowiadała na wszystkie zdawane pytania.

Równolegle młodzież i dzieci pod okiem zawodowych filmowców poznawali proces powstawania filmu. Na stworzonym specjalnie na tę okazję planie przyswajali podstawowe terminy, uczyli się podstaw fachowego języka i prowadzenia narracji oraz kompozycji kadru i obrazu ruchomego. Uczyli się obsługi filmowej kamery cyfrowej poprzez standardy zapisu obrazu i dźwięku, czynności reżyserskich, operatorskich i montażowych. Poznawali kolejne etapy powstawania filmu oraz rolę człowieka przed i za kamerą. W wyniku ich pracy powstało nagranie sceny z filmu „Motocykl” pod kierunkiem jego autora Krzysztofa Chodorowskiego. Razem z nim warsztaty prowadzili Michał Stańczyk i Marcin Rostkowski – studenci Warszawskiej Szkoły Filmowej.

Tegorocznej akcji Noc Bibliotek towarzyszył film "Ptyś i Bill" nakręcony na podstawie komiksu o tym samym tytule, w reżyserii A. Charolta i F. Magniera. Bill to rudy, niesforny spaniel, który marzy o nowym domu, a Ptyś - rudowłosy chłopiec, który marzy o tym, by mieć psa. Ich spotkanie to początek niezwykłej przyjaźni i wielu zabawnych przygód, które nie raz wpędzają bohaterów w tarapaty.

Ci, których nie zainteresował film grali w gry planszowe, które w ostatnich latach wracają „do łask”. Duża grupa młodzieży chętnie przychodzi na środowe „Wieczory z grami” pod kierunkiem Andrzeja Lisa i Wiolety Frontczak.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.