Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek

Wśród polskich tradycji, związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, najpiękniejszą jest śpiewanie kolęd. Wspólne wigilijne kolędowanie nadaje wręcz magicznego charakteru temu wyjątkowemu wieczorowi. Czuje się wtedy wspólnotę ludzi, połączonych tradycją i świadomością, że znowu narodził się Jezus.

Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby uczyć się miłości od Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

Słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego, przypomniane na początku XX Jubileuszowego Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek, towarzyszyły wykonawcom bożonarodzeniowych utworów. Wypełniona po brzegi sala, przez kilka godzin rozbrzmiewała dźwiękami najpiękniejszych polskich kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. Finalistów oceniali: Andrzej Sówka, Grzegorz Kruciński i Jakub Ognik.

W najmłodszej kategorii wiekowej (przedszkola i zerówki) pierwsze miejsce zajęła Zofia Machnowska z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle, która wykonała pastorałkę pt. "Maleńki cud". Miejsce drugie ex aequo przyznano Lenie Godlewskiej z Przedszkola Samorządwowego w ZS w Starym Bosewie (utwór pt."Gloria") oraz Magdzie Tarnożek, Natalii Pych, Katarzynie Słowik oraz Bartoszowi Klejnie z SP w Długosiodle, którzy wykonali pastorałkę pt. "Gdzie ty mieszkasz Jezu". W tej kategorii trzeciego miejsca nie przyznano.

W kategorii II (klasy I - III) pierwsze miejsce przyznano Sebastianowi Filipowiczowi, Marii Mikołajczyk, Natalii Ostrowskiej, Mai Pleńskiej z SP w Blochach, którzy zaśpiewali pastorałkę "Była noc". Miejsce drugie - Mai Kobiałce, Alicji Otwinowskiej, Lenie Ponichtera i Zuzannie Szymańskiej z SP w Długosiodle za pastorałkę pt. „Narodził się w stajni”. Miejsce trzecie zdobył Alen Runo z SP w Starym Bosewie, który zaśpiewał „Leży w żłobku mały Pan”.

W kategorii III (klasy IV - VI) najlepsza okazała się Lura Wołyniec z SP w Sieczychach, która wykonała utwór pt. „Skrzypi wóz”. Miejsce drugie przyznano Aleksandrze Łobacz i Nikoli Winczewskiej z SP w Starym Bosewie, które zaśpiewały „Cicho, cicho pastuszkowie”. Miejsce trzecie zajął zespół SP w Długosiodle w składzie: Zuzanna Jaworska, Nikola Zwalińska, Julia Bączyk, Adrianna Bułotowicz, Natalia Kobiałko, który wykonał „Kołysankę dla Jezusa”).

W kategorii IV (klasy VII - VIII) miejsce pierwsze przypadło zespołowi SP w Blochach w składzie: Dobrosława Kwiatkowska, Julia Ignatowicz, Oliwia Rębowska i Paulina Pędzich, które wykonały pastorałkę pt. „Dziś wszystkim z nas Bóg narodzi się”. Miejsce drugie ex aequo zajęli Oliwia Michalak, Iwona Rębowska z SP Sieczychach (za „Kołysankę dla Jezusa”) oraz Jakub Rychlicki, Kinga Nowak, Katarzyna Filipiak, Agata Rosińska i Oliwia Melion z SP w Długosiodle, którzy wykonali pastorałkę pt. „Mizerna cicha”. W tej kategorii nie przyznano miejsca trzeciego.

Wszystkim uczestnikom wręczono upominki ufundowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło, a laureatom nagrody finansowe od prof. Michała Marczaka wraz z małżonką. Za zajęcie I miejsca 500 zł, II miejsce – 300 zł, III miejsce 100 zł.

W oczekiwaniu na wyniki przeglądu aktorzy z "TE- ART" z Warszawy zagrali spektakl pt. "Okulary św. Mikołaja". Dzieci zgromadzone na widowni wzięły udział w zabawach pod kierunkiem głównego bohatera - "Skrzacika Ciamajdę". Było wiele zagadek i sztuczek, w których najmłodsi bardzo chętnie uczestniczyli.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Grzegorz

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.