Wyprawa do miejsc pamięci

Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej to święto państwowe obchodzone 12 lipca, poświęcone mieszkańcom polskich wsi za patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. Miejscem największej zbrodni ludobójstwa na polskiej wsi jest Lipniak Majorat. Tutaj, 2 września, hitlerowcy przeprowadzili najkrwawszą akcję pacyfikacyjną, w której poniosło śmierć 448 cywilów, głównie ludzi starszych, kobiet i dzieci. Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizowało w przeddzień święta ustanowionego przez Parlament Rzeczypospolitej Polskiej w 2017 wycieczkę rowerową szlakiem miejsc pamięci. Dzieci pojechały do Lipniaku Majoratu, by złożyć hołd poległym mieszkańcom Długosiodła i okolic. Na miejscu wysłuchały opowieści o tragicznych faktach, które miały miejsce w tej małej wiosce na skraju lasu. Dzieci z niedowierzaniem odczytywały wiek najmłodszych ofiar zapisanych na pamiątkowych tablicach. To była wyjątkowa, żywa lekcja historii. Następnie wycieczkowicze udali się dalej, szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej, do Pecynki, gdzie uczczono pamięć o polskich bohaterach poległych w bitwie pod Pecynką. Rowerowa eskapada zakończyła się ogniskiem przy stadionie w Długosiodle. Dzieci były zmęczone, ale dumne z tego, że przejechały ponad dwadzieścia kilometrów, szlakiem ważnych wydarzeń historycznych.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.