Wystawa "Uśmiech Świata"

Do Długosiodła zawitała wystawa fotografii dziennikarki i podróżniczki Elżbiety Dzikowskiej. Galeria przedstawia 40 najpiękniejszych uśmiechów ze wszystkich zakątków świata. Zainaugurowało ją spotkanie z autorką tych niezwykłych uśmiechów, będących najpiękniejszą, nie znającą granic mową świata. Z ogromnym przejęciem opowiadała o życzliwych ludziach różnych kultur i narodów, których sfotografowała podczas licznych podróży. Zachęcała jednocześnie do uśmiechu i przekonywała, że to najwspanialszy język międzynarodowy.

Swoją pierwszą podroż Elżbieta Dzikowska odbyła w 1957 roku do Chin jako studentka sinologii, by dwa lata później zostać dziennikarzem miesięcznika „Chiny". Przez wiele lat pracowała jako korespondentka i specjalista od Ameryki Łacińskiej dla pisma „Kontynenty". Dzięki tej pracy poznała Meksyk, Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador, Peru, Boliwię, Chile, Wyspę Wielkanocną, Brazylię, Urugwaj, Kubę, Haiti, Jamajkę, Panamę i Argentynę. W 1996 roku zainicjowała budowę pomnika inżyniera Ernesta Malinowskiego, budowniczego najwyżej położonej kolei na świecie. Pomnik odsłonięto w 1999 roku, czyli w setną rocznicę śmierci, na przełęczy Ticlio w Peru, położonej 4818 m nad poziomem morza. Fani podróżniczki usłyszeli opowieści o jej fascynujących podróżach i niebanalnym życiu, wsparte multimedialną prezentacją zdjęć. Wiele z osób przybyłych na spotkanie „wychowało się” na programach, w których wraz z mężem Tonym Halikiem przez ponad dwadzieścia lat realizowali wspólnie program „Pieprz i wanilia”. Nadawany w telewizji był dla większości Polaków jedynym oknem na świat. Dzięki niemu można było zachwycać się najbardziej egzotycznymi zakątkami świata. Spotkanie zakończyło podpisywanie książek relacjonujących wydarzenia z podróży autorki.

Spotkanie było doskonałą okazją do wręczenia nagród w konkursie fotograficznym "Gmina Długosiodło w obiektywie". I miejsce zajął Michał Malinowski za pracę "Niektóre koguty myślą, że słońce wschodzi z ich powodu", II Aldona Sobiech - "Belki zboża po żniwach w Długosiodle", III - Paweł Marciniak - "Struga".

Wystawę można oglądać w Centrum Kultury do piatku (9.10.2020 r).

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Ewa Krysiak

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.