Stanowisko Wójta na temat budowy linii 400kV Ostrołęka - Stanisławów

Stanowisko Wójta na temat planowanej budowy linii elektroenergetycznej 400kV Ostrołęka - Stanisławów przebiegającej przez tereny Gminy Długosiodło.

Wiele emocji, szczególnie wśród mieszkańców bezpośrednio sąsiadujących, budzi budowa projektowanej linii elektroenergetycznej 400 kV Ostrołęka – Stanisławów. Emocje te wyrażają się nie tylko w bezpośrednich ze mną rozmowach ale również przyjęły postać protestów kierowanych na moje ręce. W protestach tych mieszkańcy artykułują zagrożenie, zarówno dla zdrowia i życia ludzkiego jak i przyrody (około 80 % terenu gminy Długosiodło znajduje się w obszarach Natura 2000, w tym: Puszcza Biała, Bagno Pulwy, Dolina Dolnej Narwi), jakie niesie za sobą budowa linii elektroenergetycznej o tak wysokim napięciu. Naruszenie w jakikolwiek sposób istniejącego stanu rzeczy poprzez budowę sieci elektroenergetycznej wzbudza niepokój wśród okolicznych mieszkańców oraz ludzi spoza gminy korzystających z uroków tego niespotykanego gdzie indziej miejsca. Jako przedstawiciel samorządu gminnego mam pełną świadomość, że rozwój kraju i jego postęp uzależniony jest od nowych programów i nowych inwestycji. Niewątpliwie budowa linii elektroenergetycznej 400 kV jest częścią składową planu gospodarczego realizowanego przez władze centralne. Myślę, że zaawansowanie prac nad budową przedmiotowej linii elektroenergetycznej jest na takim etapie, że jest możliwa zmiana koncepcji jej budowy w sposób nie budzący tak znacznego sprzeciwu mieszkańców. Żadna inwestycja nie może czy nie powinna być realizowana w taki sposób, że zaspokaja potrzeby tylko części społeczeństwa, budząc zaś sprzeciw pozostałej.

Biorąc pod uwagę powyższe proszę, o ile jest to możliwe, o pominięcie terenu gminy Długosiodło realizacją przedmiotowej inwestycji. Natomiast jeżeli przedmiotowa inwestycja koniecznie musi być realizowana przez teren gminy Długosiodło, to proszę o przeprowadzenie przez inwestora „szerokich” konsultacji społecznych we wszystkich sołectwach narażonych na oddziaływanie linii 400 kV Ostrołęka – Stanisławów, tak żeby każda zainteresowana osobo mogła, osobiście lub poprzez przedstawiciela uczestniczyć w spotkaniu oraz o korektę wariantów przedstawionych na stronie internetowej www.liniaostrolekastanislawow.pl, z uwagi na fakt, że Wariant A – czerwony, biegnie przez obszar Bagna Pulwy, Wariant B – pomarańczowy, biegnie zbyt blisko terenów zamieszkałych. Jednocześnie informuję, że tylko i wyłącznie przez konsultacje społeczne możemy zrozumieć mieszkańców oraz wyjaśnić im wszystkie wątpliwości.

Wójt Gminy
/-/ Stanisław Jastrzębski

Odpowiedź PSE na pismo Wójta w sprawie budowy linii 400 kV na trenie gminy Długosiodło

Odpowiedź PSE na pismo Wójta w sprawie budowy linii 400 kV na trenie gminy Długosiodło znajduje się pod linkiem https://bip.dlugosiodlo.pl/upload.php?id1=5023&id2=09acb1d4ebfc8beafc4d561eb6308c79.

Informacja ws. budowy linii 400kVz dnia 31.07.2020

Informacja Wójta Gminy ws. inwestycji pn. „Budowa linii 400 kV Ostrołęka – Stanisławów oraz rozbudowa stacji 400 kV Stanisławów i stacji 400/220/110 kV Ostrołęka (etap II) z dnia 31.07.2020 znajduje się pod linkiem https://bip.dlugosiodlo.pl/informacje.php?id=85.

Informacja ws. wybranego wariantu przebiegu linii 400 kV przez Gminę Długosiodło z dnia 10.06.2020

Pismo ELFEKO S.A. ws. wybranego wariantu przebiegu linii 400 kV przez Gminę Długosiodło z dnia 10.09.2020 znajduje się pod linkiem https://bip.dlugosiodlo.pl/informacje.php?id=86.

Opinia Wójta Gminy ws. wybranego wariantu przebiegu linii 400 kV przez Gminę Długosiodło z dnia 04.02.2021

Pismo Wójta Gminy Długosiodło do Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. opiniujące lokalizację strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej „Budowa linii 400 kV Ostrołęka – Stanisławów (etap II)” na terenie gminy Długosiodło znajduje się pod linkiem https://bip.dlugosiodlo.pl/informacje.php?id=95.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Radosław Michalak

Biuletyn urzędowy

Kontakt w sprawach technicznych

 • Urząd Gminy Długosiodło
  ul. Kościuszki 2
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 64-23-650

Kontakt w sprawie treści strony

 • GCIKSiR w Długosiodle
  ul. Królowej Jadwigi 36
  07-210 Długosiodło
 • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • tel. 29 74-12-187

www.dlugosiodlo.pl

Witryna prowadzona jest przez Urząd Gminy Długosiodło oraz Gminne Centrum Informacji, Kultury, Sportu i Rekreacji w Długosiodle.

 

Strona korzysta z plików cookie dla celów technicznych. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu mechanizmu cookie w Twojej przeglądarce.